петък, 16 октомври 2009 г.

България и Румъния - съвместен проект за производство на електроенергия

България и Румъния ще търсят от Европейския съюз финансиране на съвместен проект за производство на електроенергия чрез два хидротехнически комплекса на граничната река Дунав. Това съобщи Антон Славов, шеф на експлоатацията на хидромощностите на НЕК, цитиран от електронни издания , по време на работата на Първия хидроенергиен форум, открит в четвъртък.
Идеята за изграждане на хидротехнически комплекси между Никопол - Турну Мъгуреле и Силистра -Калараш, бе възродена от новото правителство на ГЕРБ и бе създадена съвместна българо-румънска работна група.
Намеренията са от двата бряга на Дунав при Никопол и Турну Мъгуреле да има по една хидроцентрала с мощност от по 400 МВ, като комплексът ще произвежда годишно по 4386 гигаватчаса електроенергия. При Силистра-Калараш съоръжението ще е на същия принцип и ще има обща мощност от 530 МВ, с планирано годишно производство на ток от 3280 гигаватчаса.
Все още обаче не е правена нова оценка колко ще струват двете съоръжения, призна Славов.
Финансовият анализ ще се направи от съвместната група, уточни изпълнителният директор на НЕК Георги Миков, като допълни, че по-важният проект на този етап е за Никопол-Турну Мъгуреле. В момента там положението с корабоплаването е най-тежко и проблемно, заради образуваните високи наноси на реката, а изграждането на хидрокомплекс ще спомогне за отстраняването им. Затова и ще се търси финансиране от ЕС по линия на облекчаването на корабоплаването и инфраструктурните проекти, каза Миков.
Независимо дали НЕК ще участва като инвеститор в проектите, компанията е свързана с тях като купувач на бъдещата енергия и заради изграждането на съответните електропроводи, допълни Славов.
Той изнесе пред форума данни, според които годишният потенциал на българските води е за производство на 26.6 хил. гигаватчаса електроенергия, но икономическият потенциал е двойно по-малък – 12 хил. гигаватча. В момента имаме хидромощности за производство на над 4 хил. гигаватчаса годишно, но реално използваме само 70 на сто от възможностите им .

Няма коментари:

Публикуване на коментар