петък, 9 октомври 2009 г.

Георги Чапкънов бе номиниран за носител на тазгодишната държавна награда „Св. Паисий Хилиндарски“

Известният български скулптор , илюстратор и сценограф професор Георги Чапкънов бе номиниран за носител на тазгодишната държавна награда „Св. Паисий Хилендарски“, която се присъжда за стимулиране на българските творци и изпълнители на произведения , свързани с българската история и традиции.
Това стана ясно след заседание днес в областна администрация Силистра , на Комисията за определяне на номинациятта, назначена със заповед на областния управител д-р Владимир Янков. Членове на тази комисия са известни културни деятели от Силистра и областта , както и представители на културни институти.
Комисията одобри с пълно единодушие номинацията на професор Георги Чапкънов. Сред останалите достойни претенденти за номинацията са имената на арх. Гиорги Овчаров , актрисата Доротея Тончева , цигуларя Васко Василев , джазпевицата Йълдъз Ибрахимова , член-кореспондент професор Казимир Попконстантинов и др.
Активното съдействие на проф. Георги Чапкънов за реализацията на редица културни проекти в Силистра до ден днешен и неговата непрекъсваща през годините връзка с града , са сред водещите мотиви на членовете на комисията , за достойната номинация.
Проф. Георги Чапкънов е скулптор на паметника на Димитър Дончев в Силистра /1975г/, проектант на паметника на 31-ви полк -Железния/1985/ г. , органзатор на симпозиума по металоппластика през 2006 г. , който се проведе с домакинството на град Силистра , дарител на художествената галерия , част от инициативния комитет за изграждането на православен храм „Св Георги“, който трябавше да бъде изграден на мястото срещу сградата на ОД на МВР в Силистра и др.
Георги Тодоров Чапкънов (Чапа) е роден на 24 януари 1943 г. във , Вълчи дол ,Област ВарнаЗавършва Художествената академия в София , специалност “Скулптура”. Специализирал е в Париж. Г. Чапкънов е професор и ръководител на Катедра “Художествена обработка на метал” в Художествената академия.
Малките му пластики се намират в многобройни частни колекции по света, а големите му скулптури са на обществени места и музеи от Европа до Япония. Сред музеите, които притежават негови произведения са Националната художествена галерия в София, Ермитажа в Санкт Петербург, музея "Пушкин" в Москва, "Оцокуши-Га-Хара Музей" - Япония, академията "Лалит Кала" в Ню Делхи, музея на открито "Моран" - Южна Корея, La Blade de Seprai в Швейцария, колекция "Петер Лудвиг" - Германия, Музей Moutier – Швейцария.
Носител е на много награди, между които Първа награда за скулптура на СБХ - 1977, 1979, 1986; Наградата на Музея на открито "Хаконе" на името на Роден - Япония; Гран При на Музея на открито "Хаконе" на името на Хенри Мур - Япония; Наградата за скулптура от Триенале на изкуствата в Ню Делхи през 1991 г.; "Сулмона" - награда на Президента на Италия за портрета на режисьора Федерико Фелини през 1993 г.; Гран При в Париж -
2002 г. Чапа е автор на портрети на едни от най-изтъкнатите личности на съвременна България. Автор е на медали и монети и съавтор на националния герб на Република България. Има над 30 самостоятелни изложби в целия свят.
Министерството на културата продължава да приема предложения за годишната държавна награда Св. Паисий Хилендарски - 2009 г., до 14 октомври .
По традиция, награждаването се извършва в тържествена обстановка в Министерски съвет в дните около 1 ноември - Ден на народните будители. Наградата Св.Паисий Хилендарски се връчва от министър-председателя на Република България.
Носители на престижната държавна награда Св. Паисий Хилендарски, учредена през 1999 г., са били: проф. Вера Мутафчиева /2000 г./, акад. Светлин Русев /2001/, проф. Стефан Данаилов /2002 г./, Йордан Радичков /2003 г./, проф. Христо Христов /2004 г./, арх. Богдан Томалевски /2005 г./ и Богомил Райнов /2006 г./.Валери Петров /2007/ и Рангел Вълчанов /2008/

Няма коментари:

Публикуване на коментар