понеделник, 22 ноември 2010 г.

Осъществяването на общи „водни“проекти е нова възможност за развитие на българо-полските бизнес-отношения

Близо 30 представители на бизнеса и на местните власти от България и Румъния участваха в семинар в събота за представяне на опита на Полша в реализирането на екологични проекти в областта на опазване на водите днес. Домакин на срещата бе община Силистра. Семинарът се проведе под патронажа на посланика на Р Полша в България Н.П. Лешек Хенсел, който не успя да присъства поради неотложни ангажименти в родината му.
Екологичните технологии са сред най-динамично развиващия се сектор в съвременна Полша, стана ясно по време на представянето . Страната е извървяла пътя, по който сега България тръгва. За 20 години най-големите полски иновации са направени в пречистването на водите, в управлението на опасните отпадъци, намаляването на вредните емисии и използването на възобновяеми източници. Най-голямата гордост на полската индустрия е, че бизнесът се е научил да влага спестеното в чисти технологии. Приблизително 0,28 % от БВП в страната сее реинвестира от бизнеса в „зелени” технологии. По данни на Евростат от 2006 г. това 4,5 пъти повече от бизнеса в Германия и Франция, в целия ЕС средният обем на този тип инвестиции е само 0,10%.
Според икономическият съветник в посолството Гражина Хоронжикович на България й трябва още време, за да се научи да прави качествени проекти и да усвоява повече средства от европейските фондове. В този смисъл успешният полски опит може да бъде много полезен за българските фирми. Съвместната работа по екологични проекти е една от възможности за развиване на двустранните икономически отношения, подчерта съветникът на полския първи дипломат у нас. Силистра е привлекателна за полския бизнес с разположението си, с историята си, с туристическия си потенциал и не на последно място с изграждането на бъдещата пречиствателна станция на града.

Няма коментари:

Публикуване на коментар