Толстой може отново да се “върне” в Силистра благодарение на идеята на силистренския клуб “Традиция” за възстановка на сраженията край Силистра по време на Кримската война.Това съобщи председателят на клуба Валентин Петков.
Младият Лев Толстой единствено тук стъпва на българска земя по време на обсадата на Силистра през Кримската война през 1854 година. Той е офицер за свръзка. Тогава Толстой е едва двайсет и шест годишен. През юли 1854 година, когато обсадата е прекратена, той пише до брат си, че това е прието като истинско нещастие. От Силистра великият писател заминава за Севастопол, където се раждат известните “Севастополски разкази”. Запазена е и легенда за романтична връзка на Толстой с девойка от Алфатар. Членовете на клуба в Силистра са само седем души. Но те разчитат и на помощта на националното дружество “Тразиция”. Силистренци също са участвали в такива възстановки, една от които са сраженията на връх Шипка.
Клубът предлага на общината да поддържа и паметниците на загиналите във войните за национална независимост. А на Трети март членове на куба ще обходят училищата, за да поговорят с децата за преживените от народа ни исторически превратности. Сред уставните ангажименти на членовете на клуба са да се подпомага дейността на музеите, да се обогатяват съществуващи фондове и изложби, да се осъществява тясно сътрудничество с държавни и обществени организации. Силистренци искат да създадат свой специализиран фонд от литература и предмети. Обмислят се възможностите за организиране на прояви от регионален, национален и международен характер. В събота силистренци участваха в проявите по случай десетата годишнина от създаването на регионалния клуб „Ангел Кънчев” към Национално дружество „Традиция”, който отбеляза своята 10-годишнина с шествие из Русе. Русенци са “кръстници” на силистренския клуб и са помогнвали за неговото създаване.
Няма коментари:
Публикуване на коментар